NAJCZĘSTSZE OSZUSTWO W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH (INSTAGRAM, FACEBOOK, TIKTOK, SNAPCHAT I WIĘCEJ)

Sieci społecznościowe to plac zabaw dla oszustów, którzy każdego dnia wymyślają się na nowo, aby wycisnąć niewinnych ludzi lub ludzi o dobrych intencjach. Dlatego musisz mieć oczy szeroko otwarte i być poinformowanym, aby nie upaść. Poniżej pokazujemy, jakie są obecnie najczęściej używane oszustwa za pośrednictwem Instagrama, Facebooka, TikTok, Snapchata i innych. Ostatnio oszustwa stały się popularne dzięki aplikacjom randkowym lub w celu znalezienia partnera, takiego jak Tinder, Grindr, Bumble, OKCupid, Badoo, Plenty of Fish i happn.

facebook tiktok instagram oszustwa
Sieci najczęściej używane przez oszustów to Instagram, Facebook i Tiktok.
  • BOTY

Boty to programy, które są automatycznie zaprogramowane do wykonywania określonych i powtarzalnych zadań przez Internet, a oszuści wykorzystują to, podszywając się pod obsługę klienta firm, takich jak giełdy, aby uzyskać dostęp do portfeli ludzi.

Z komunikatami typu: „Witam, witamy na infolinii Coinbase Safety Prevention” po czym następuje ostrzeżenie dla użytkownika, że ​​próbował się zalogować ze swojego konta i dlatego naciska numer, aby móc przywrócić bezpieczeństwo, w ten sposób użytkownik wprowadza hasła i pieniądze, które w związku z tym znikają.

  • Aplikacje do pracy domowej lub do zarabiania pieniędzy

Wszystko zaczyna się od łańcucha WhatsApp lub Telegram, który próbuje przekonać ludzi do zarabiania pieniędzy za pomocą aplikacji, która obiecuje nagrody za wykonanie określonych zadań.

Zadania te obejmują oglądanie wiadomości w sieciach społecznościowych, robienie zakupów na Amazon lub klikanie produktów na sprzedaż online. Pobieraj także inne aplikacje lub oglądaj filmy online. Cóż, aby pobrać aplikację, będziemy musieli podać nasze dane bankowe i uważać, ponieważ nie przestrzegają prawidłowo Polityki prywatności i danych, ponieważ zwykle nie mają pełnych informacji kontaktowych, takich jak prawdziwy adres i numery telefonów.

Niedługo potem użytkownicy zaczynają zarabiać, dzięki czemu informacja zaczyna się rozprzestrzeniać, a aplikacja zyskuje coraz więcej zwolenników. Są takie, które zachęcają do większych inwestycji, aby zarobić więcej i awansować w kategorii w ramach tej kategorii, a inne, które zarobią więcej pieniędzy, jeśli zaprosisz więcej osób. Gdy nie mają już nikogo do przekonania, aplikacja zaczyna działać nieprawidłowo, nie płacą iw końcu zawiesza się, znika, a zyski zatrzymują oszuści, którzy ją stworzyli. klasyczny schemat piramidy lub schemat ponzi.

  • oszustwa romansowe

Z osobą kontaktuje się ktoś z efektownym zdjęciem profilowym, zazwyczaj młode i atrakcyjne osoby, które losowo dodają numery i które od razu będą zainteresowane spotkaniem z nimi, wspólnym spędzaniem czasu itp. Ta osoba zacznie wysyłać zdjęcia, często wykorzystując skradzione zdjęcia kogoś innego, aby wyglądały realistycznie i nawiązały bardziej intymną relację. Mogą się one zdarzać częściej w aplikacjach do podłączania/randek, takich jak: Tinder, Grindr, Bumble, OKCupid, Badoo, Plenty of Fish i happn.

oszustwa romansowe

Kiedy zaufanie zostanie już ustanowione, stwierdzi, że ma problemy finansowe, lub że ona lub jej matka zachorowała, że ​​miała wypadek itp. itp. Wszystko po to, by pieniądze były wysyłane wielokrotnie, a potem znikały.

Często proszą również o otwarcie wspólnego konta bankowego, którego będą używać wyłącznie do kradzieży pieniędzy. Często zdarza się również, że fałszywa osoba wspomina o tym, że jest odnoszącym sukcesy inwestorem i zaprasza Cię do inwestowania.

  • oszustwa kryptowalutowe

Najczęściej poprzez reklamy na profilach Facebook, Instagram, Instagram czy TikTok, także przez Telegram, choć w każdym przypadku zachowują się w ten sam sposób. Istnieją grupy telegramów, w których ktoś motywuje do zainwestowania na określone konto lub w plany inwestycyjne pomnożenia pieniędzy, które będą niczym innym jak sztuczkami, aby wyciągnąć kryptowaluty z portfeli niewinnych ludzi.

Robią to za pośrednictwem grup, które wydają się poważne, z wykresami zarobków i zarobków, a nawet udostępniają witrynę internetową, aby wszystko wydawało się bardziej poważne i legalne. Kanał lub czat może być jedną z aktywnych kryptowalut, w której możesz uczestniczyć i innymi, w których tylko inni aktywnie mówią, ale nie możesz odpowiedzieć. 

Często mają też ograniczone oferty, na które musisz szybko odpowiedzieć, jeśli chcesz z nich skorzystać, czy nie.

UWAŻAJ! Nigdy nie dokonuj transakcji kryptowalutowych, nie pokazuj ani nie udostępniaj swoich kluczy prywatnych ani haseł, a tym bardziej zwrotów odzyskiwania. Nie instaluj również aplikacji ani oprogramowania na telefonie komórkowym lub komputerze, które są zdalnie sterowane, ponieważ mogą one widzieć wszystkie Twoje ruchy i hasła.

  • Guru handlu – oszustwa inwestycyjne

Czaty zwykle prowadzone są przez młodego, bogatego mężczyznę, który poprzez grupę może pokazać swoje luksusy, aby „zmotywować” ludzi do wpłacania pieniędzy. Od luksusowych samochodów po zegarki za dziesiątki tysięcy dolarów, od luksusowych podróży po prywatne odrzutowce i zwitki rachunków, wszystko to, co mieści się w wyobraźni bogatego człowieka.

Bardzo często można również znaleźć profile rzekomo odnoszących sukcesy ludzi, prowadzących luksusowe życie dzięki swoim inwestycjom.

Oto dwa przykładowe obrazy kont SCAM na Instagramie. Jak widać, wspominają o tym, że są ekspertami w inwestycjach, ponieważ pokazują również obrazy rzekomych wygranych swoich inwestycji lub luksusowego życia, wszystkich pieniędzy, które mają dzięki swoim inwestycjom.

Przykłady oszustw na Instagramie
Przykłady oszustw na Instagramie 2

te oszuści Będą próbować złapać jak najwięcej osób, zapewniając, że są zaangażowani w handel (spekulacje finansowe w celu uzyskania zysków) i pokażą rzekome dowody ich sukcesu. Ci guru, twierdząc, że mają wieloletnie doświadczenie w działalności finansowej, zapewniają im sukces i pomnożenie dochodów ludzi w rekordowym czasie.

Czy znasz jakieś oszustwo za pośrednictwem sieci społecznościowych? Chcielibyśmy to poznać, podziel się z nami!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.