Broker Bux

Jak uchronić się przed oszustwami finansowymi? Proste wskazówki ✓

Wzrost oszustwa finansowe na całym świecie jest ukrytym niebezpieczeństwem, ponieważ stale rosną i rozmnażają się z dnia na dzień. Oszuści wykorzystują zaawansowane i wiarygodne metodologie wykorzystujące technologię do oszukiwania i kradzieży pieniędzy i/lub danych osobowych tysięcy osób, które wpadają w ich pułapkę.

Chociaż panorama wydaje się ponura, wiele jest do zrobienia na poziomie samoobrony, a także dbania o otaczających nas ludzi.

Praktyczne porady:

❌ Nigdy nie otwieraj tego typu sytuacji:

 • Nawiązują kontakt (za pośrednictwem telefonu, poczty, wiadomości tekstowych lub sieci społecznościowych) bez żądania tych informacji, usługi lub połączenia. Rozłącz się natychmiast i nie daj drugiej osobie szansy na dalszą rozmowę. 
 • Informują go, że będzie miał wiele do zyskania, dużo do stracenia (świetna okazja) i że ta szansa jest wyjątkowa i nie zaprezentuje się w przyszłości. Wszystko po to, by zaprosić Cię do jak najszybszego dostarczenia informacji lub pieniędzy.

Oko! W rzeczywistości każda poważna firma zawsze da Ci czas na zastanowienie się nad jakąkolwiek opcją zakupu lub inwestycji.

 • Nieoczekiwanie żądają danych: Wyglądają na poważne firmy, a nawet niektóre mogą być firmami lub organizacjami, z którymi masz lub miałeś jakiś związek, ale proszą o dodatkowe informacje, których nie powinny, takie jak: numery kart kredytowych lub debetowych, pełny dowód tożsamości.

Pamiętaj: Te dane nigdy nie mogą być zażądane przez żadną instytucję i mniej finansowe, jedynym sposobem jest, gdy dzwonisz bezpośrednio i prosisz o poradę lub usługę.

 • Prośba w pośpiechu lub pilnie wynająć swoje usługi, zaciągnąć pożyczkę w banku, aby móc zainwestować lub uczestniczyć w biznesie lub poprosić przyjaciół lub krewnych o jak najszybsze wejście.

nigdy tego nie rób! Ci pozbawieni skrupułów ludzie wiedzą, że im więcej dają opcji zatrzymania i analizy, tym mniej mają opcji oszustwa, więc będą starali się, aby wszystko stało się tak szybko, jak to możliwe.

Typowe przypadki oszustw:

 • Od rodziny lub znajomych: osoby bardzo bliskie Tobie mają dostęp do Twoich haseł, informacji finansowych lub pieniędzy i wykorzystują je do swoich celów osobistych. Zawsze musisz dbać o informacje finansowe i często zmieniać hasła.
 • Zadzwoń od kogoś w niebezpieczeństwie: Oszuści udają przyjaciela lub członka rodziny w sytuacji, gdy jesteś w niebezpieczeństwie lub potrzebujesz dużej sumy pieniędzy, aby uniknąć więzienia, sfinalizować transakcję lub zapłacić znajomemu, który był ci winien pieniądze. 
 • Oszustwa związane z romansami: oszust lub oszuści zaczynają tkać ufną i sentymentalną relację z osobą, zwykle samotną. Ten kontakt jest generowany przez serwis randkowy, aplikację randkową lub ogólnie przez portale społecznościowe. Oszuści mówią, że mieszkają w innym kraju lub mieście, więc na pewno nie zobaczą się fizycznie, używają zdjęć, które nie są ich lub widzą się tylko na wideo. Nagle osoba ta znalazła się w tarapatach i pilnie potrzebuje pieniędzy (gdy już zdobyła swoje zaufanie), zostanie to poproszone za pomocą przelewu, danych jego karty, wysyłania kryptowalut. Następnie poproś o więcej, więcej, aż osoba zorientuje się, że jest oszukiwana. 
 • Oszustwa związane z zaliczką:  W tym trybie proszą Cię o zapłacenie nagrody pieniężnej lub pieniędzy o większej wartości, które zamierzasz otrzymać (które nigdy nie otrzymasz). Często wiąże się to z loteriami, loteriami i niewiarygodnymi możliwościami inwestycyjnymi. 
 • Nagrody lub konkursy: le zgłaszają że byłeś szczęśliwym zwycięzcą konkursu lub nagrody (w której nie brałeś udziału) i wyjaśniają, że aby ją odebrać, musisz zapłacić podatki, cła lub pewną kwotę, aby móc odebrać rzekomą nagrodę. Zazwyczaj proszą o informacje o Twoim koncie bankowym lub o wykonanie przelewu. Mówią również, że możesz używać kart podarunkowych ze względu na ich niemożność wyśledzenia.

✓ Co zrobić, jeśli padłeś ofiarą oszustwa?

 • Nie siedź bezczynnie to pierwszy. W tego typu sytuacjach istnieją stowarzyszenia lub agencje ochrony konsumentów, które mogą zapewnić pomoc i wskazówki. 
 • Skonsultuj się z doradcami godnym zaufania finansistom lub bankowi zaproszeń do inwestowania, aby dowiedzieć się, czy są one legalne, czy nie. 
 • Jak najszybciej porozmawiaj ze swoim bankiem, istnieją mechanizmy, które chronią Cię jako klienta banku i możesz odzyskać swoje pieniądze. 
 • Zgłoś się do odpowiednich władz, może pomóc wielu innym osobom nie popełnić tego samego błędu.

✓ Jak o siebie zadbać i nie dać się oszukać?

 

 • Nie ufaj żadnej komunikacji, która do ciebie przychodzi o które nie prosiłeś. Nie odbieraj wiadomości od osób, których nie znasz, ani połączeń telefonicznych.
 • Sprawdź odwiedzane strony internetowe, na przykład adresy zaczynające się od http bez (s), nie są zbyt bezpieczne, więc nie należy podawać tam swoich informacji.  
 • Regularnie zmieniaj swoje hasła e-mail, konta bankowe, amazon, gmail itp. Nie używaj tego samego hasła do wszystkiego. 
 • Nigdy nie zgadzaj się płacić kartami podarunkowymi, to jedna z najczęściej używanych opcji przez oszustów.  
 • Nie akceptuj usług którego początkowo nie chciałeś zatrudnić. 
 • nie przyjmuj nagród konkursy, w których nie brał udziału. 
 • nie klikaj na linkach stron internetowych, które mówią „KLIKNIJ TUTAJ” lub otwieraj e-maile od nieznajomych. 
 • Dowiedz się o każdej firmie, która prosi o informacje, dzwoniąc bezpośrednio na oficjalne numery lub na oficjalnej stronie internetowej. 
 • sprawdź szczegóły: zła pisownia, mała wiedza techniczna, zły sposób wyrażania się.


Broker Bux

Reklamuj się z nami

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.