✔️ Informacje sprawdzone i zaktualizowane w kwietniu 2024 r. przez Pedro Martíneza Gonzáleza

Giełda jest dziś jedną z najważniejszych aktywności gospodarczych w kontekście rozwoju społecznego. Tysiące firm notuje swoje akcje na różnych giełdach na całym świecie, aby generować ruch finansowy poprzez różne operacje z instrumentami inwestycyjnymi.
Na całym świecie istnieją różne giełdy, które działają w różnych krajach, albo jako giełdy indywidualne, albo jako wspólne organizacje, które skupiają zarówno giełdy, jak i firmy oraz akcjonariuszy z różnych krajów w celu rozszerzenia rynku akcji.

Jak dobrze wiemy, największe giełdy na świecie znajdują się w Stanach Zjednoczonych. ➜ Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) i NASDAQ Mają najwyższe na świecie wskaźniki kapitalizacji rynkowej.

Jednak giełdy w Ameryce Łacińskiej tworzą rynek, na którym odbywają się również duże transakcje pieniężne i akcjami. Być może jest to rynek akcji na mniejszą skalę, ale istnieją duże firmy latynoamerykańskie, takie jak między innymi Avon, Copec, Televisa, FEMSA, Fonacot, Química Minera de Chile.

Giełda Papierów Wartościowych w Ameryce Łacińskiej
Giełda Papierów Wartościowych w Ameryce Łacińskiej

W sumie istnieje ponad 600 firm, które przeprowadzają transakcje na różnych giełdach Ameryki Łacińskiej. W tym przypadku również istnieją zarówno giełdy, które działają indywidualnie w swoich krajach, jak i zdywersyfikowane rynki obejmujące różne giełdy latynoamerykańskie.

➜ Najważniejsze giełdy w Ameryce Łacińskiej

W Ameryce Łacińskiej działają różne giełdy. Wszystkie wymieniają akcje różnych spółek krajowych i międzynarodowych. Oczywiście, istnieją rynki akcji, które dominują na giełdach Ameryki Łacińskiej bardziej niż inne.

➜ Giełda w Santiago (BCS)

🡆 To jest ☛ główna giełda papierów wartościowych w Chile. Jej siedziba znajduje się w Santiago, stolicy stanu. Został członkiem Ibero-American Federation of Exchanges (FIAB) w 1973 roku, a jako członek World Federation of Exchanges (WFE) w 1991 roku.

Ta giełda używa ogólnego indeksu cen akcji (IGPA) jako głównego wskaźnika. Składają się na to ceny 10 korporacji z największą reprezentacją w transakcjach w kraju.

Giełda w Santiago ma wartość rynkową prawie 3 miliardów dolarów. Został on utworzony w 1893 roku, a większość akcji i papierów wartościowych ulokowanych pochodziła od spółek mniejszościowych i spółek górniczych. Łącznie około 330.

➜ Giełda Papierów Wartościowych w Sao Paulo

🡆 Znany jest również jako ☛ BOVESPA. To Jest to największa i najlepiej pozycjonowana giełda w Ameryce Łacińskieji zajmuje jedenaste miejsce na świecie. Notowanych jest tam ponad 550 firm, w tym Petrobras, Avon, Banco do Brasil, Natura i wiele innych. Jego całkowita kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 2 biliony dolarów.

Wskaźnik używany przez BOVESPA składa się z cen 50 najlepiej prosperujących firm uczestniczących w tej giełdzie. Ponadto model transakcyjny stosowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Sao Paulo pozwala klientom kupować i sprzedawać różne ilości akcji w celu zabezpieczenia, arbitrażu kosztów między różnymi rynkami, pozycji dźwigni, zmienności inwestycji i alokacji aktywów.

➜ Meksykańska Giełda Papierów Wartościowych (BMV)

Giełda w Meksyku
Giełda w Meksyku

🡆 To jedyna giełda działająca w tym kraju. ☛ Jest na drugim miejscu na giełdach Ameryki Łacińskiej, wyprzedzony jedynie przez brazylijską giełdę. Jednym z najważniejszych wyczynów tej giełdy było to, że w 2010 roku wdrożono strukturę organizacyjną w celu podziału spółek na pięć klasyfikacji. Wspomniane działy są podsumowane w rynkach i informacjach; technologia; depozyt, rozliczenie i rozrachunek; usługi korporacyjne i relacje instytucjonalne oraz promocja i planowanie.

🡆 Ta latynoamerykańska giełda papierów wartościowych wykorzystuje indeks cen i notowań (IPC) jako wskaźnik. Decyduje o tym przede wszystkim globalny wynik notowań giełdowych najbardziej reprezentatywnych spółek. Próbki pobierane są co dwa miesiące. Obecnie istnieje wiele firm notowanych na meksykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Główne z nich to między innymi Wal-Mart, Volaris, FEMSA, Grupo Televisa, Vitro.

➜ Zintegrowany rynek Ameryki Łacińskiej

Jest znany jako ☛ MILA ze względu na swój akronim. Powstał w 2010 roku i Obejmuje Giełdę Santiago, Giełdę Kolumbijską, Giełdę Papierów Wartościowych w Limie i Giełdę Papierów Wartościowych w Meksyku.

🡆 Głównym celem tej giełdy latynoamerykańskiej jest ustanowienie unikalnego dziedzictwa wśród czterech krajów tworzących Sojusz Pacyfiku. Ta giełda wykorzystuje waluty czterech narodów, które są jej częścią.

Rozpoczęcie działalności Zintegrowanego Rynku Ameryki Łacińskiej nastąpiło 30 maja 2011 roku. Integracja Meksyku jako pełnego członka tej integracji giełdowej nastąpiła dopiero w grudniu 2014 roku.

Powstanie Zintegrowanego Rynku Ameryki Łacińskiej jest wynikiem różnych porozumień zawartych przez giełdy trzech krajów założycielskich oraz firmy i korporacje związane z tymi giełdami.

Głównym celem połączenia tych czterech giełd była poprawa rynku akcji i kapitału poprzez rozszerzenie podaży papierów wartościowych, emitentów i źródeł finansowych w wyniku tego samego włączenia rynków akcji czterech zaangażowanych krajów. ☛ Jest to środek, który ma na celu postawienie na optymalny rozwój gospodarczy czterech krajów członkowskich i wszystkich zrzeszonych korporacji.

🡆 Pomimo faktu, że wiele cen akcji spadło z powodu pandemii COVID-19, operacje na różnych rynkach akcji w Ameryce Łacińskiej są nadal dość ciągłe.

Można powiedzieć, że giełdy w Ameryce Łacińskiej stanowią rynek o mniejszej wielkości w porównaniu z innymi giełdami zlokalizowanymi w innych częściach świata. Nie można jednak zaprzeczyć, że rynek akcjonariuszy w Ameryce Łacińskiej był motorem impulsu gospodarczego o wielkim wpływie w tych krajach. 🡆 Duże i średnie firmy dzięki transakcjom na giełdzie odnotowały duże napływy pieniędzy i poprawę wyników finansowych swojej działalności.

O autorze: Pedro Martinez Gonzalez

Opowiem ci trochę o sobie! Jestem analitykiem finansowym i ekonomistą z tytułem magistra finansów.
O moich studiach: Studiowałem ekonomię na Uniwersytecie w Salamance, a następnie uzyskałem tytuł magistra finansów w Madrycie.
Chcesz więcej informacji? Więcej o mnie przeczytasz tutaj w mojej biografii.

Komentarz do «Giełdy w Ameryce Łacińskiej»

  1. Polecanibrokerzy.com odpowiedź

    Bardzo dobre wyjaśnienie, wyjaśniło moje wątpliwości i doskonale je zrozumiałem!!!. Dziękuję Ci!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *